"Nazım Hikmet vatandaşlık için 'bizzat' başvurmalı"

Tarihten kareler... Bu yaşadıklarımızı unutmayalım: İçişleri Bakanı, Nâzım'a yeniden Türk vatandaşlığı verilmesi için bizzat müracaat gerektiğini söyledi.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda Vatandaşlık Kanunu tasarısı görüşülürken, şair Nâzım Hikmet'e yeniden Türk vatandaşlığı verilmesi konusunda ilginç bir tartışma yaşandı.

Komisyon, Vatandaşlık Kanun Tasarısı'nı alt komisyona sevk etti. Aksu (dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu), Türk vatandaşının yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmek için önceden izin alması uygulamasına son verildiğini söyledi.

Mezardan mı çıksın?
CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, tasarıdan türbanıyla Meclis Genel Kurulu'na giren Merve Kavakçı ve milletvekilliği düşürülen diğer kişilerin de yararlanabileceğini anımsatarak, "Ancak Nâzım Hikmet'e ilişkin bir düzenleme yer almıyor. Bu tasarıyla Nâzım Hikmet'in mezardan çıkması ve idari yargıya başvurması gereklilik haline gelmiştir" dedi.

Aksu ise Kavakçı ve Nâzım'a ilişkin görüşleri yanıtlarken, tasarıda vatandaşlıkla ilgili hakların "şahsa bağlı" olduğunu, müracaatları halinde Türk vatandaşı olabildiklerini ifade etti. Bunun üzerine Ülkü, "Ölü adam mezardan mı kalkacak?" karşılığını verdi.

Alıntı: Milliyet, 27 Nisan 2006

0 yorum :