Stream of Consciousness / Bilinç Akışı


Bilinç akışı karakterin düşünme eylemini olduğu gibi aktarmaya çalışan bir edebi tekniktir, demiş vikipedi. Bir ingiliz dili edebiyatı mezunu olarak ayrıntıya girmek isterim.

Bilinç Akışı tekniği şöyledir ki: karakterin anlatmak istediği iç monologlarla verilir okuyucuya, metnin takibi bu yüzden zordur, karakterin parça parça o an aklına gelen her şeyle alakalı düşüncelerini okursunuz, tabi bunlar öyle rastgele verilmez,aslında hepsi verilmek istenilen düşüncenin parçalarıdır, bilinç akışı sadece kurgusal bir araçtır; "eveeet bir kız vardı, İngilterede taşrada yaşardı.Çok ama çok güzeldi." diye girmez daha ilk sayfada, işinizi zorlaştırır, kafanızı çalıştırır, kısaca stream of consciousness candır.

Şimdi istediğim bilinç akışı yapmak, aklımdan geçen her şeyi yazmak, hiç birinin birbiriyle olan bağlantısını takip etmeye çalışmadan öylesine yazmak...

Coldplay grubu candır, Chris Martin solisti güzeller güzeli bir adamdır, sesi de harikadır, böyle akşamlarda,eylülün ortalarında, camı sonuna kadar açıp, ışığı kapatıp coldplay şarkıları dinlemek de öyle...
Alicia Keys de iyidir, tam loş ortamların sesi bu kadının sesi, çok dumanlı ( o nasıl oluyosa artık ).

Hayvanlarla aram her zaman iyi olmuştur,(Coldplay ve Aliciadan hayvanlara atlamak:S ) kedilerle yakınlaşmak küçük boyutlarda olmalarından kaynaklı daha kolay olduğu için genelde kedilerle vakit geçirirdim, köpekleri kedilerden daha çok severim ama onlarla kaynaşmak daha zor olabiliyor derken geçen aylardan birinde bir sokak köpeğini ilk olarak nasıl sevdiğimi hatırlamıyorum ama bi anda aramızda bir bağ oluştu. Bu arada kediler nankördür diyenlere ithafen; En nankörü insandır canlıların, kedilere nankör demeyi keselim lütfen. Bu bağ her geçen gün gelişti, şimdi beni kıskanan, başka köpeklere dokunmamı sindiremeyen, yanımdan biri geçtiğinde bile beni koruma içgüdüsüyle insanlara havlayan bi köpek haline geldi. Anlayacağınız o ki, bana bayağı bağlandı. Bu bir yandan çok ama çok hoşuma gitse de, bir yandan da bu şehirden gitmek zorunda kalırsam ne yapacağım onsuz diye üzülmeme neden oluyor, o da beni özleyecektir sanırım. Az önce yanından geldim, diğer köpekler de onu beslediğimi bildikleri için ne zaman dışarı çıksam yanımda bitiyorlar, artık marketlerden ne kadar artık et, kemik topladıysak paylaştırıyorum aralarında :) 

İnsanları daha yakından tanıdıkça, onlarla daha fazla vakit geçirdikçe hayvanları daha da çok seviyorum ben. 

Bu ülkenin eğitim sistemi, ÖSYMsi, YÖKü ne kadar özensiz, baştansavma kurumlar yahu, her geçen sene başka bir saçmalıkla karşımıza çıkıyorlar, eğitim sisteminin durumu hakkaten içler acısı, gelecek kuşaklar için üzülüyorum. Bir de hayatında hiç Pringlesın mor paketlisini yemeyenler için...


Aslında bu ülkede kadın olarak yaşamak bile zorlu bir süreç, her an tecavüz edilme korkusu var artık içimde, o kadar çok tecavüz haberi okuyorum ki haberlerde, benim kadar rahat bir kadın şu ülkede 100kadından biridir, ben bile tanımadığım hatta tanıdığım erkeklere evde yalnızken kapı açmamaya karar verdim, polislerin bile kendisinden yardım isteyen küçük kızlara tecavüz ettiklerini varsayarsak çok haksız sayılmam. " Yok canım o kadar da değil." diyemezsiniz yani.

Çok yazık ama, Türkiyede her şeye hakim olan bir parti AKP, Adalet ve Kalkınma partisi, fakat adeletten anladığı 10 tecavüzcüden 8ini serbest bırakmak, belki 9unu. Bazen böyle bir dünyaya çocuk doğurmak ne kadar mantıklı diye düşünmeden edemiyorum. Çocuk doğurmak içinde ehliyet gibi bir şey alınmalı, insanlar sınavlara tabi tutulmalı, cahil, okumamış, çocuk büyütmekten anladığı emzirmek ve altını değiştirmek olan kadınlara bu izin verilmemeli, Belirli bir eğitim seviyesindeki insanlar çoğalsın bence, sadece eğitim seviyesi de değil, insanların ruh sağlığı da çok detaylı incelenmeli bu süreçte, çok fazla şizofren var çevremizde farketmediğimiz, ruh sağlığı çok bozuk insanlar var, onların da çocuk yapmaya hakkı olmamalı, kendileri gibi sağlıksız çocuklar üretmeleri topluma hiç bir katkı sağlamıyor, aksine zararlılar. Eğitim seviyesi çok yüksek, sağlıklı, büyüttükleri çocuklar topluma çok yararlı olacak ebeveyler 1 ya da en fazla 2 çocuk yaparken, nerde cahil cühela, sağlıksız kişiler var onların 6 çocuğu var, sonra kuru gürültü.. Twitter da arada bir gündeme bakıyorum, binlerce genç takipleşme peşinde, zamanını twitterde takipçi arayarak  geçiren çocuğu neden doğurdun ki ? Ne gerek vardı ki ? Boş kalabalık..

Cidden bazen yeni insanlarla tanıştığımda keşke bununla vakit harcayacağıma gidip bi köpek falan sevseydim dediğim zamanlar çok.

Evde bir hayvan olmadığı zaman ev eve benzemiyor arkadaş. Bomboş, çok gereksiz oluyor.

Bu arada çok şanslı bir kız olduğum için çok şanslıyım. Bazen istediğim şeyler birebir gerçekleşiyor. 2 gün önce şöyle güzel bir çeviri işi alsam da biraz çeviri yapsam para kazansam derken, şu an önümde yığılı yaklaşık 300sayfa çeviri var, hepsi bitirmemi bekliyor. Gncttyslgr kaçar, çevirileri bitirip para kazanır, ödenmesi gerek borçlar var tabi :) Bu arada Lana Del Rey - Young and Beautiful tam eylül akşamı şarkısı, balkonda otururken dinlemelik, kahve yudumlarken eşlik etmelik.Şiddetle tavsiye edilir.

Yazının başındaki tablonun sahibi Michael Lang; başarılı bir ressam kendisi.
0 yorum :