Belma ve Gurbetçinin Metrobüsle İmtihanı

Sevgili dostum

    Yine bir toplu taşıma aracı yine metrobüs ve yine karmaşa. Acaba ne zaman kendi aracım olarak ve acaba ne zaman İstanbul trafiğinin tozunu attıracağım?

     İşe geç kalmanın verdiği huzursuzlukla,  tıkış tıkış metrobüs istifinde ilerlerken boş bir yer buldum. Bilirsiniz hani önden ikinci terk koltuk hafif 1,5 kişilik olan. Ama biz ne yapar eder iki kişi otururuz oraya, çünkü biliriz ki yol uzun.  Ulaşacağın yere en az iki taşıtla gittiğini, yorulduğunu biliriz. İşte bu yüzden cam kenarında olan iyice yapışır cama elinden geldiğince. Oturacak ikinci kişi de bilir bunu. Hafif bacaklarından kuvvet alır. Patates çuvalı gibi yüklenmez yol arkadaşına. Biz böyle yolculuk ederek aylarımızı geçirdik metrobüsde. Ama gelin görün ki zaten sabah sabah işe geç kalmışım. Gece çözerim dediğim testleri de çözemedim pişmanım, şu yarım porsiyonluk yere oturayım da tarih notlarını tekrar edeyim dedim. Demez olaydım. Nerden bilebilirdim yanımdakinin “jağğhh jağğhh Nein Nein”  diyen Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş ama kısmen asimile olmuş bir Alamancı olduğunu? Neyse oturmuş bulunduk artık. Tabi benim çeyreğim oturabiliyor çünkü arkadaşımız yayılarak oturduğu gibi birde dirsekliyor beni. Bacaklara yüklendim çare olmadı. Bacak bacak üstüne attım çözüm değil. Ben notları okuyorum o beni dirsekliyor. Sesimde çıkmıyor, desem ya lütfen rahat durun ve toparlanın diye. Beni anlayacağını biliyorum çünkü karşısında kan bağı olduğu belli olan bir kadın onunla Türkçe konuşuyor Alamancı ablamız muhteşem Almancasıyla cevap veriyor kadına. Kızım Belma kalk en azından ayaklarından adam gibi güç alırsın dedim. Benim kalkıp ilerlememle başka bir kadın konuşmaya başladı. ‘Biraz ileri giderseniz oturacağım ‘ diye. Bizimki cevap vermiyor ama saf ayağına yatıyor. Karşısındaki cevap verdini kadına  ‘Orası bir kişilik taaammmm mı? O yüzden çekilemez.’  Kadın gayet güzel bir ses tonuyla  ’ Biz orada iki kişi yolculuk yapabiliyoruz o yüzden lütfen toparlan.’
 
-                  - Ama  Avrupa’da böyle değil. O Avrupa’dan geliyor. Biliyorsunuzdur ama yine söyliyim Avrupa zaten Almanya taaammm mı? Bu yüzden kayamaz.

Alamancı arkadaşımızın akrabası bu şekilde açıklamalarda bulunurken. Koridor tarafı ikinci yolcu kendini muhteşem ifade etti ama nafile.  Buranın Avrupa olmadığını, bizim burada daha anlayışla yaklaştığımızdan bahsetti. Ama sanırım onu da dirseklemiş olacak ki o kadında kalktı yanıma geldi.


Yani bu günün özeti: yine karmaşık toplu taşıma araçları, yine güne sinirli ve huysuz başlamak ve notlarımı tekrar edemedim.0 yorum :