Ustalara saygı kuşağı: Hamamböcekleri

Geçen gece eve giderken, sinir olduğum sarı sokak lambalarının ışığında sürüyle davetsiz misafir gördüm. Davetsiz demek aslında büyük hata. Kim, kimi davet etmeli? 300-350 milyon yıldır buralarda olan onlar. Evet, hamamböcekleri. 6 aile, 4.500 tür, 2000+ metre yükseklik ve kutuplar dışında her yer... Fragman gibi.
Sonra kuzenimin yazdığı bir hikâye geliyor aklıma; sanırım bir hamamböceğinin gözünden anlatıyordu olayı. Sorayım bari bunu.
Arama motoruna yazıyorum hamamböceği diye, değişik önerilerde bulunuyor bana:
En komiği ise bu: Rüyada hamam böceği görmek! Yahu bu ne? Üşenmedim aradım, alın size tabirler:
 • Rüyada hamam böceği görmek zayıf düşmana tabir edilir.
 • Rüyada hamam böceği gören kimsenin etrafında onu çekemeyen ancak zararı da dokunmayan kimseler bulunur.
 • Haram para, hilekarlık demektir.
Aldırış etmeyin bu safsatalara yav. Bu kadar mı düştünüz? Dur ben de bir iki sallayayım:
 • Rüyada hamamböceği görmek şifasız hastalıklara merhem habercisidir. Öyle böyle değil, tez vakitte sevdikleriniz veya siz iyileşeceksiniz. Ama iş boka saracak, piyasa mantığıyla elde ettiğiniz sağlığınız, yine aynı mantıkla başka bir hastalığı getirecek.
Bu da nesi demeyin, devamı haberimizde...
İnsanlığın umudu hamamböcekleri!
08/09/2010
Tüm antibiyotiklere direnç gösteren yeni bakterinin dünyada endişe yaratması, İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi’nden bilim adamlarını hijyenik olmayan koşullarda rahatça yaşayabilen hamamböceklerini araştırmaya itti.
Bilim adamları, birçok mikroba ve hastalığa maruz kalan, bunlara karşı kendi kendine "tedavi yöntemi" geliştirdiği düşünülen hamamböceklerini incelerken, bu hayvanların beyninde, insan hücrelerine zarar vermeyen ancak bakterilere karşı etkili olan en az 9 farklı molekül buldu.
Bu moleküllerin bugün kullanılan birçok ilaca çoğunlukla direnç gösteren bazı hastalıkları tedavi etmekte kullanılabileceğine dikkati çeken bilim adamları, bu moleküllerin "gücünü" daha iyi belirlemek için araştırmaların devam ettiğini vurguladı.
Muhtemel ilacın piyasaya sürülmesinin 10 yılı aşkın süreyi alabileceği de bildirildi. (AA)
İşte, tabir arayacağınıza iki haber okuyup, kültür fizik yaptınız, fena mı? Ayrıca hiç de 'tabir edildiği' üzere 'zayıf düşman' filan da değiller.
 • Bazı türleri hiçbir şey yemeden 1 ay aktif yaşayabilir ve sadece posta pulu arkasındaki zamkla beslenerek hayatta kalabilir. Yeri geldiğinde besin olarak saç ve tırnak parçalarını bile yiyebilirler.
 • Su altında yarım saate kadar boğulmadan yaşayabildikleri görülmüştür.
 • İnsana kıyasla radyasyona 6 ile 15 kat daha dayanıklıdırlar.
 • Bir hamam böceği, kafası olmadan iki hafta yaşayabilir çünkü beyinleri ayaklarındadır. Fakat başsız bir hamam böceği açlıktan ölecektir.
Okudukça "adamım ya" demeden edemiyorum. "Bir binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler." Çok iyi ya! Kağıt bile yiyebiliyor arkadaş. Potansiyel hastalık (dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, gastroenteritis, antrax, pnomoni, hepatit, mantar, astım, allerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına bağışıklık geliştirebilmişlerdir. Kanları beyazdır. Yok artık: Karınlarının arka tarafindan uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler.
Bir iki tanesiyle oturup muhabbet etsek kim bilir neler anlatacaklar? Yok yok, saygım sonsuz.

2 yorum :

 1. Sevgili dostum e. Bilmiyorum benden mi bahsediyorsun ama küçükken kurbağa larvasının gözünden yazdığım bir hikaye vardı.
  Hamam böceği diyince de aklıma şu bilmece gelir:

  -Dünyanın en temiz böceği hangisidir?

  YanıtlaSil
 2. Ben niyeyse hamamböcekli bir şeyler de hatırlıyorum. Demek yanlış hatırlıyorum. Peki o larvanın hikâyesi duruyor mu?
  Şimdi böcek diye diye aklıma Beter Böcek (1988) geldi. Bunun bilgisayar oyununu oynamış mıydın? Çok eğlenceli değil ama nostaljik işte: http://yazincak.blogspot.com/2009/03/dos-oyunlar-beetlejuice-in-skeletons-in.html
  Nıhaha! Bir de canlı canlı oynanabilen bir tane buldum! Zeek kadar olmasa da: http://yazincak.blogspot.com/2012/08/beter-bocek-beetle-juice-oynayin.html

  YanıtlaSil