Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Aziz Nesin'in yazdığı bir tiyatro oyunu. Müziklerini ise Timur Selçuk yapmış. İçeriğinden haberim olsaydı, kesinlikle ya daha önceden okurdum ya da oyununa giderdim. Ama yine tanışmış olmak da güzel. Sanırım 2008 model filmi de çıkmış, Şafak Sezer oynuyor galiba. Tercihim yine de tiyatrodan yana. Bu arada Halit Akçatepe, Münir Özkul ve Şener Şen gibi oyuncuların yer aldığı, eserle aynı adlı 1974 yapımı bir film daha var. İzlemedim ama buna bir şans verilebilir.

Yani düşünüyorum da, bir dert bu kadar mı ince ve vurucu anlatılır? Oyuncular da gerçekten çok iyiydi. Konudan bahsetmek istemem, merak uyandırsın.

Kitabın arka kapağından:

Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşamaz'ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. Okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu anda bu roman oldu. Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz'ın ağzından şöyle açıklıyor: "...Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık... Nasıl hepimizde biraz Don Kişot'luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz'lık varmış... Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız?"

Bahsedilmeden geçilemeyecek bir not: Mersin'in Erdemli İlçesi'nde, Aziz Nesin'in klasik öykülerinden "Yaşar, ne yaşar, ne yaşamaz"ın bir benzeri gerçekleşti...

0 yorum :