En alttaki adam ve Las VegasGözünü açtı. Sağı solu yokladı. Işığı bulmak için hep aynı zorluklar... Yastığın altındaki feneri eline aldı, daha geniş aydınlatsın diye tavana tutarak terliklerine bakındı. Köşeye gitti. Bir bardak su içti. Tezgahın üstündekilerden kendine bir ekmek hazırladı. Her seferinde yeni şeyler ekleyip daha da lezzetlisini buluyordu. Ne kadar sağlıksız olursa o kadar iyi!


"Sentetik et yapmayı da başarmışlar, hayırlısı." dedi. Soylent yeşili yemesin de, ne olursa olsundu. "Yakında gelir raflara herhalde." En son ne zaman markete gittiğini sordu kendine. Fiyatlara çemkirmeyi özlemişti. Peşine birini taksa, eski günlerdeki gibi bütün marketin altını üstüne getirip fiyatlara çemkirseler ne güzel olurdu.

Dün 12 saat çalışmıştı.

Elinde tekerli arabası, sokak sokak gezip çöpleri karıştırdı. Neler gördü o çöplerde. Et sosu yapılmaya layık olmayan domatesler vardı mesela. Organik ve inorganik çöpler. O çöpleri yiyemeyen çocukları hayal etti. Şanslıydı aslında. Bir sahibi yoktu.

Çok zengindi be insanlar... Çöpü karıştırırken çemkiriyordu. Bir ara avuç dolusu ekmek poşeti kıskacı buldu. Hazine bulmuş gibi sevindi. "Kıskaç deyip geçmeyin" dedi. Marifetleri saymakla bitmezdi; parmak arası terlik güçlendirici, kablo toparlayıcı, bant ucu tutacağı... Ve tabii ki birincil görevi olan poşet kıskaçlığı. İnsanın sinirine dokunan bir takıp çıkarma hissiyatı olsa da kullanışlı olduğunu düşünüyordu. Yeleğinin cebine attı özel parçaları.


***

Las Vegas tünel insanları
04.11.2010, DHA

Dünyanın kumar cenneti olarak tanınan Las Vegas’ın renkli ve pırıltılı ışıklarının, şehrin altında sürmekte olan bambaşka bir hayatı gözlerden sakladığı ortaya çıktı.

Daily Mail gazetesi, Las Vegas’ın toprak altındaki kanalizasyonlarında yaşayan evsiz ve yoksulları buldu.

Daily Mail’in haberine göre, ünlü kumarhaneleri besleyen 330 kilometrelik elektrik, su ve kanalizasyon tünelleri yaklaşık 1000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Bunlardan bazıları, sokaklardan toplanan kitaplık, gardrob ve çift katlı ranzalarıyla tünellerde adeta bir “yer altı sarayı” bile kurmuş durumda.

Bu “yeraltı sarayı”nın sahibi olan Steven ve Kathryn çifti, yaklaşık beş yıldır yaşadıkları tünelin duvarlarını çöpe atılmış tablolarla bile süslemişler.

Amy ve Junior çifti ise, uyuşturucu bağımlısı olup bütün varlıklarını uyuşturucuya kaptırınca, Las Vegas’ın altındaki tünellerde yaşamaya başlamışlar.

Bir gece yarısı yiyecek bulmak için çöpleri karıştırdıkları sırada tünellerde yaşayan biri sayesinde burayı mesken edindiklerini belirten çift, çöplerden topladıkları eşyalar sayesinde üç yıldır “mutlu bir yuva” sahibi olduklarını söylüyor.

http://www.dha.com.tr/tunel-insanlari_121836.html
http://www.radikal.com.tr/fotogaleri/dunya/tunel_insanlari-1027411
http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/las-vegasin-tunel-alti-yasamlari.html

0 yorum :