Türkiye otomobil pazarı(kazığı) hakkında.Meraklı olduğum bir konu ile ilgili ülkemizde yapılan haksızlıkları anlatmak istiyorum sizlere.

Ülkemizde maalesef otomobil firmaları halkımıza çok büyük kazık atmakta ve bu kazık miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Türk halkının yapısını, bilinç seviyesini çok iyi kullanıyorlar.

Türkiyede'ki yüksek vergiler ve yüksek fiyatlı akaryakıt hükümet kadar otomobil firmalarının işine yarıyor. Ülkemizde bildiğiniz gibi dizel yakıt benzine göre 60kuruş civarı daha uygun. Ayrıca dizel yakıt kullanan bir araç benzinli bir araca göre daha az yakıt tüketmektedir. Dolayısı ile dizele olan talep ülkemizde daha fazla. Dizele olan yüksek talepten dolayı otomobil firmaları dizel araçların fiyatını anormal bir şekilde arttırmaya başladı. Örneğin,
Toyota corolla 1.33 life benzinli 45.400tl,
Toyota corolla 1.4 life dizel 58.900tl.

vw golf 1.2 tsi comfortline 48.300tl,
vw golf 1.6 tdi comfortline 61.000tl.

Gördüğünüz gibi dizel kazığı 13.500tl leri bulmakta. Aralarında maliyet farkı çok azdır. Diğer ülkelerde fiyat farkı çok az. Ama bizde bir marka nasıl bu kadar kolay bir şekilde 13.500tl kazık atabiliyor şaşırıyorum. Kimsenin itirazı yok, kimsenin tepkisi yok. 13.500tl fazla olmasına rağmen dizel satışları çok daha fazla. 13.500tl fazla vererek ekonomi yaptığımızı sanıyoruz.

Otomobil alırken iyi araştırmalı, kazık politikası uygulayan firmaları protesto etmeliyiz.

0 yorum :