Ana içeriğe atla

Eski İstanbul haritaları (Old Constantinople maps)

Nuremberg Chronicle'dan bir İstanbul hatırası

Uzaydan İstanbul haritalarına bakmışsınızdır. Peki eski İstanbul'u hiç gördünüz mü? Beyoğlu'ndaki pasajlarda siyah beyaz kartpostallardan İstanbul'u seyre dalıp iç geçireniniz varsa, eminim bunları da çok beğenecektir. Arşivlerde saklı pek çok harita bakılmayı bekliyor...

Kudüs İbrani Üniversitesi, sitesinde pek çok tarihi şehrin haritalarını barındırıyor. Bunlardan biri de İstanbul. Onu aşkın haritanın yüksek çözünürlükte örneği siteden indirilebilir. Bir iki tanesi aşağıda:

1493, Hartmann Schedel, Liber chronicarum, CXXX

1550, Sebastian Munster, Cosmographiae Universalis, 940-941

1696, Nicolas De Fer, Veue de Constantinople

~1800, Plan De Constantinople et Du Bosphore


Haritaların tamamı burada. Sitede ayrıca Venedik Marciana Kütüphanesi'nin sitesine de bir bağlantı verilerek başka haritalar gösterilmiş. Kütüphanede çok büyük ve yine şahane haritalar var. Buraya bakarsanız hepsinin listesini görebilirsiniz. Güzel bir örnek sağda.

Texas Üniversitesi'nde de Constantinople başlığıyla üç adet harita mevcut: http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/history_europe.html

Wikimedia da eski bir çok haritaya ev sahipliği yapıyor. Biri burada. Kaynağı ise Metropolitan Sanat Müzesi'nin Bizans bölümü.
Bir başkası da şurada.

Son olarak David Rumsey koleksiyonundan 1840 tarihli bir harita (örneği solda, kendisi burada).

Bunların dışında gezemediğim onlarca kaynaktaki harita gün ışığına çıkmayı bekliyor. Umarım bir gün kategorize edilirler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Knorr salata sosu, fesleğenli ve kekikli - Tarifini açıklıyorum :)

Bir yıl öncesine kadar bu sosu çok tüketiyordum. Salataya çok güzel bir tat katıyor. 4 kaşık su ve 4 kaşık yağ ile sosu karıştırıp salataya döküyorsunuz. Nasıl bir sos ise, insanın salatayı yedikçe yiyesi geliyor. Hatta arkadaşımla abartıp mayonez de sıkarak yiyorduk salatayı. Ne günlerdi... Sonra neden kendim yapmıyorum bu sosu dedim ve ambalajın arkasındaki tarifi aldım. Sanırım hevesim kaçtığı için bir gün bile yapmayı denemedim evde. İlk okuduğumda zerdeçalın ne olduğunu bilmiyordum. Kesin asıl tadı veren baharat budur diye düşünüyordum. Henüz denemedim ama zerdeçalla tanıştım. Fikrim değişmedi; bence hâlâ işin püf noktası zerdeçal (2011 notu: Lezzetin potastum glutamattan geldiğini anladım. İnternette biraz araştırırsanız, çin tuzu diye de geçen bu kimyasalın, alınan tatları daha yoğun hissettirdiği belirtiliyor. Fakat aksini söyleyen pek çok kurum olmasına rağmen ben sağlıklı oluşu/güvenilirliği konusunda -hele ki mevzu ticari ürünler olunca- şüpheliyim).

İşte tarif: Kurutulmuş ö…

Dünyanın ilk meyvesi, nar

Sıcak bir yazın ardından yine sonbahar geldi. Onlarca çeşidiyle yaz mevsiminin güzel meyveleri de yavaş yavaş yerini kışlık meyvelere bırakıyor. Ancak meyvelerin en önemlisi bu ayda karşımıza çıkıyor. Eski Mısırlılar tarafından dünyanın ilk meyvesi olarak kabul edilen nar, sahip olduğu eşsiz özellikleri nedeniyle zeytin ve üzüm gibi uygarlığımıza yön veren bir meyve olduğu kabul ediliyor.

Binlerce yıldan beri tanınan ve yaklaşık 5000 yıldır kültürü yapılan narın meyvesi dışında gövdesi, kabukları, odunu ve kökleri bir çok değişik alanda kullanılıyor. Kullanım alanlarına gelmeden kısaca narı tanımaya çalışalım.

Asker Yolu Gözlemek

Zorlu süreci atlatmaya çalışırken, bütün hayatınızı alt üst eden bu gerçeğin, düşüncelerinizden çıkmama durumudur asker yolu beklemek. Yıllarca bununla alakalı bir şeyler okuyup, duyarsınız, denk gelirsiniz, ama bir gün durumun bizzat içine girildiğinde; okunulanın, duyulanın, denk gelinenin hiç bir anlamı kalmaz çünkü; bizzat yaşıyorsunuzdur, ve bağımlılığınız ne kadar büyükse, o kadar zorlu atlatacaksınızdır bu süreci.