Eski İstanbul haritaları (Old Constantinople maps)

Nuremberg Chronicle'dan bir İstanbul hatırası

Uzaydan İstanbul haritalarına bakmışsınızdır. Peki eski İstanbul'u hiç gördünüz mü? Beyoğlu'ndaki pasajlarda siyah beyaz kartpostallardan İstanbul'u seyre dalıp iç geçireniniz varsa, eminim bunları da çok beğenecektir. Arşivlerde saklı pek çok harita bakılmayı bekliyor...

Kudüs İbrani Üniversitesi, sitesinde pek çok tarihi şehrin haritalarını barındırıyor. Bunlardan biri de İstanbul. Onu aşkın haritanın yüksek çözünürlükte örneği siteden indirilebilir. Bir iki tanesi aşağıda:

1493, Hartmann Schedel, Liber chronicarum, CXXX

1550, Sebastian Munster, Cosmographiae Universalis, 940-941

1696, Nicolas De Fer, Veue de Constantinople

~1800, Plan De Constantinople et Du Bosphore


Haritaların tamamı burada. Sitede ayrıca Venedik Marciana Kütüphanesi'nin sitesine de bir bağlantı verilerek başka haritalar gösterilmiş. Kütüphanede çok büyük ve yine şahane haritalar var. Buraya bakarsanız hepsinin listesini görebilirsiniz. Güzel bir örnek sağda.

Texas Üniversitesi'nde de Constantinople başlığıyla üç adet harita mevcut: http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/history_europe.html

Wikimedia da eski bir çok haritaya ev sahipliği yapıyor. Biri burada. Kaynağı ise Metropolitan Sanat Müzesi'nin Bizans bölümü.
Bir başkası da şurada.

Son olarak David Rumsey koleksiyonundan 1840 tarihli bir harita (örneği solda, kendisi burada).

Bunların dışında gezemediğim onlarca kaynaktaki harita gün ışığına çıkmayı bekliyor. Umarım bir gün kategorize edilirler.

0 yorum :